• All new club applications for the 2017-2018 school year must be picked up and initially approved by September 23rd.  Applications forms are due no later thanSeptember 29th.  Students with questions should come to the Activity/Athletic office.

     

    ACTIVITY                 

     

    SPONSORS                                     

     

    MEETING DAY(S)              

    TIME  

     

    LOCATION                    

    Anime

    Jim Lambatos

    Tuesdays      

    2:15 pm

    S136

    Bass Fishing

    Craig Lawrence & Art Tang   

    Mondays

    2:30 pm

    FLRC

    Book Club   

    Cathy Jaeger & Johnna Rediehs

    1 Tuesday a month      

    6:55 am   

    LLC Mac Lab

    Chess   

    Richard Burrell   

    Tues/Thurs.   

    2:30 pm   

    LLC

    Computer Club   

    Samantha Phelan  

    Wednesdays

    2:30 pm   

    111

    Drama

    Roberta James & Dave DeMarzo

    Daily during promotions

     

    Aud / A158

    Fashion Club

    Nikki Doyle

    Tuesdays

    2:30 pm

    C005

    Fencing

    Chuck Smith & Frank Indelli

    Thursdays

    2:30 pm

    P134/P167

    Gender & Sexualities

    Erica Valenti, Carey Peterson, & Jason Spencer

    1 Thurs. a mo.

    2:30 pm

    G179

    High Schools Against Cancer

    Aaron Press

    Tuesdays

    2:15 pm

    S243

    Jazz Ensemble

    Vic Scimeca

    Tuesdays

    6-9 pm

    A157

    Key Club

    Laura Ramey & Megan Davis

    Wednesdays

    2:30 pm

    Auditorium

    Marching Band

    Vic Scimeca

    Mon./Thurs.

    6-9 pm

    A157

    Math Team

    John Ratkovich & Craig Keuer

    Thurs.

    2:15 pm

    I254

    National Art Honor Society

    Jen Voogd & Carolyn Beck

    Tues.

    2:20 pm

    A131

    Newspaper

    Maggie Quinn

    Thurs.

    6:50 am

    G283

    National Honor Society

    Bette Klein

    3rd Thursday of mo.

    6:45 am

    Auditorium

    Ornithology Club

    Frank Novakowski

    Tues.

    2:30 pm

    S233

    Puente

    Blanca Spence & Lance Martin

    Tues.

    throughout day

    Counseling Ctr.

    Random Acts of Kindness

    Holly Wierschem

    Tues.

    2:30

    G180

    Scholastic Bowl

    Mike Willuweit & Jason Spencer

    Mon./Wed.

    2:20 pm

    S145/S144

    Show Choir

    Chris Miller

    Mon./Thurs.

    6:30 pm

    Choir

    South Outreach

    Christiane Knapp-Andrews

    Fridays

    6:30 am

    S241

    South Spoken

    Richard Mitchell

    Tuesdays

    2:15 pm

    G181

    Speech

    David DeMarzo, Roberta James, & Shana Williams

    Mondays

    2:30 pm

    A158

    StuCon

    Jeff Pawlak & Jillian Nowicki

    Tuesdays

    4th period

    Counseling

    Tech Crew

    Terry Redford

    Daily during promotions

     

    Auditorium

    Tiger Christian Fellowship

    Steve Linhardt

    Mondays

    6:50 am

    S131

    Tiger Crew

    Michael Curley

    1 Thursday a month

    2:30 pm

    LLC

    Tiger Table Tennis

    Craig Keuer

    Tuesdays

    2:30 pm

    Lower I Hallway

    Ultimate Frisbee

    James Selleck

    Mon/Tues. Matches - Wed.

    2:30 pm

    Atten Park

    Verterra

    Roger Bottner & Gloria Latta

    Thursdays

    2:30 pm

    S235

    Winter Guard

    Vic Scimeca

    Mon./Thurs.

     

    A157

    Yearbook

    Pete Macabobby & Christiane Knapp-Andrews

    Tuesdays

    2:30 pm

    A185

    Youth and Government

    Chuck Williams & Richard Mitchell

    Thursdays

    Varies

    Lower S Hallway

             

    Individual Class Councils

           

    Freshmen

    Sarah Peck & Kelly Ehrhardt

    Tuesdays

    2:20 pm

    C001

    Sophomore

    Theresa Recchia & Erica Valenti

    Mondays

    6:50 am

    P167

    Junior

    Nikkie Doyle & Tiffany Marconi

    Fridays

    7:00 am

    C-001

    Senior

    Christina Gatsakos & Sara Wilhelm

    Mondays

    2:20 pm

    S242

     

Last Modified on November 16, 2017